CD_Oh drogie perły

Oh drogie perły…

Najnowsza płyta CD zespołu Cracow Singers, to premierowa prezentacja nieznanych dotąd kolęd, które zapisane zostały w cennych Kancjonałach, powstałych i przechowywanych od ponad 400 lat w Opactwie Benedyktynek w podkrakowskich Staniątkach.
Wybrane kolędy śpiewane są w zarówno po łacinie jak i w urodziwym bardzo –  języku staropolskim. Sam zapis nutowy stanowią oryginalne partytury, partytury z uzupełnieniami w obrębie np. jednego lub dwóch głosów oraz autorskie opracowania kolęd w stylu renesansowych pieśni wielogłosowych, bazujących na temacie chorałowym.

Dzieciątko się narodziło

Join us

70 lat Nowej Huty

Sinfonietta Cracovia — Nowej Hucie

Koncert upamiętniający pierwszą podróż apostolską Jana Pawła II do Polski

70 lat temu podjęto decyzję o budowie kombinatu metalurgicznego we wsi Mogiła koło Krakowa. Tak właśnie rozpoczęła się historia Nowej Huty, która w tym roku obchodzi swoją okrągłą rocznicę. Dzisiejsza Nowa Huta to wyjątkowa przestrzeń, w której prześledzić można historię drugiej połowy XX wieku. Industrialne przestrzenie, bloki, zielone enklawy i niesamowite obiekty architektury sakralnej — oto krajobraz jednej z najważniejszych dzielnic Krakowa.

Zorganizowane z rozmachem przez Urząd Miasta Krakowa obchody 70-lecia powstania Nowej Huty zbiegają się z 40. rocznicą pierwszej podróży apostolskiej papieża Jana Pawła II do Polski. Sinfonietta Cracovia z radością włącza się w uroczyste obchody, łącząc oba wątki i proponując Państwu arcydzieła nowej muzyki sakralnej.

Minimalistyczna estetyka utworów estońskiego kompozytora Arvo Pärta od lat budzi zachwyt słuchaczy i słuchaczek. Według portalu Bachtrack Estończyk jest najczęściej grywanym, żyjącym kompozytorem świata. W latach 60. minionego wieku, tworząc na przekór cenzorom i totalitarnemu reżimowi, Pärt przeżył burzliwy romans z muzyczną awangardą. W połowie lat 70., po przeszło dekadzie wymownego milczenia, powrócił jednak jako kompozytor odmieniony.

Odkryłem, że wystarczy mi, gdy pięknie zagrana jest pojedyncza nuta. Ona sama, albo cichy rytm, albo moment ciszy – przynoszą mi wytchnienie ‒ wspominał. Pärt zwrócił się ku korzeniom europejskiej muzyki sakralnej i tchnął w swoje dzieła nastrój głębokiej zadumy, harmonii, kontemplacji ‒ tworząc własny, oryginalny styl, który nazwał tintinnabuli (łac. mały dzwonek). W ascetycznych wnętrzach Kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej na osiedlu Szklane Domy usłyszymy: Mszę berlińską, Trisagion i Stabat Mater.

Arvo Pärt szokował progresywnych buntowników XX wieku swoim gwałtownym zwrotem ku kontemplacyjnej muzyce sakralnej. Jestem pewien, że jego twórczości doskonale wybrzmi w jednym z najbardziej awangardowych kościołów w Nowej Hucie ‒ zapowiada dyrygent Jurek Dybał, dyrektor Sinfonietty Cracovii.

Geometryczne piękno surowej przestrzeni skontrastowane zostanie z przejmującą Chaconne in memoria del Giovanni Paolo II Krzysztofa Pendereckiego, napisaną po śmierci Jana Pawła II i dedykowaną papieżowi. Kontemplacyjnie i uroczyście — tak Sinfonietta Cracovia uczci przypadające w tym roku jubileusze. Bądźcie Państwo z nami.

WYKONAWCY

Cracow Singers

Sinfonietta Cracovia

Jurek Dybał – dyrygent

PROGRAM

Krzysztof Penderecki — Chaconne in memoria del Giovanni Paolo II

Arvo Pärt — Msza berlińska | Trisagion | Stabat Mater

 

WSTĘP WOLNY

Rezerwacja bezpłatnych kart wstępu: rezerwacja@sinfoniettacracovia.com
oraz w punktach InfoKraków

info

6 kwietnia 2019

godz. 19:30

Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej, Nowa Huta, Os. Szklane Domy 7

Przejdź do treści