CD_Oh drogie perły

Oh drogie perły…

Najnowsza płyta CD zespołu Cracow Singers, to premierowa prezentacja nieznanych dotąd kolęd, które zapisane zostały w cennych Kancjonałach, powstałych i przechowywanych od ponad 400 lat w Opactwie Benedyktynek w podkrakowskich Staniątkach.
Wybrane kolędy śpiewane są w zarówno po łacinie jak i w urodziwym bardzo –  języku staropolskim. Sam zapis nutowy stanowią oryginalne partytury, partytury z uzupełnieniami w obrębie np. jednego lub dwóch głosów oraz autorskie opracowania kolęd w stylu renesansowych pieśni wielogłosowych, bazujących na temacie chorałowym.

Dzieciątko się narodziło

Join us

Cenniejsze nad złoto

utwory polskiego Klasycyzmu z biblioteki w Staniątkach
Cenniejsze nad złoto

Na najnowszej płycie Cenniejsze nad złoto zespołu Cracow Singers & Players zarejestrowano utwory, których partytury znajdują się w archiwach opactwa Benedyktynek w podkrakowskich Staniątkach.

Muzyka religijna tworzona i wykonywana w ośrodkach kultu religijnego na terenach Rzeczpospolitej w II połowie XVIII i na początku XIX wieku, jeszcze niedawno całkowicie zapomniana, jest dzisiaj coraz lepiej rozpoznawana przez badaczy, wykonawców i słuchaczy. Stopniowo uzupełniane są kolejne „biały plamy” polskiej kultury muzycznej.

Coraz więcej wiadomo również o życiu i twórczości Wojciecha Dankowskiego (ok. 1760–po 1814), który był jednym z najbardziej znanych i cenionych kompozytorów w Rzeczpospolitej na przełomie XVIII i XIX wieku. Zachowało się ponad 200 przekazów jego utworów, które przechowywane są w wielu polskich i zagranicznych bibliotekach i archiwach.

Wojciech Dankowski, którego kompozycje utrwalone są na niniejszej płycie CD, był autorem około 200 utworów, z których do dziś pozostało ponad 120. Komponował przede wszystkich dzieła religijne, takie jak msze, litanie, nieszpory, motety, a także symfonie. Twórca sam starał się dbać o rozpowszechnienie swoich dzieł – rękopisy (w tym autografy) zachowały się między innymi na terenie Wielkopolski (najwięcej w Grodzisku Wielkopolskim, ponadto w Borku Wielkopolskim, Obrze, Poznaniu, Świętej Górze koło Gostynia), a także w Gnieźnie, Częstochowie (na Jasnej Górze), Gidlach, Sandomierzu, św. Lipce, Wilnie, Krakowie oraz w Staniątkach. I to właśnie w opactwie benedyktynek w Staniątkach spoczywają rękopisy trzech utworów przypisywanych Dankowskiemu, które zarejestrowano na płycie: Requiem, Vesperae oraz Salve Regina. Msza żałobna i nieszpory przeznaczone są na cztery głosy wokalne (sopran, alt, tenor, bas) oraz tzw. Kirchentrio, obejmujące dwoje skrzypiec i grupę basso continuo, uzupełnione o instrumenty dęte. Na płycie zarejestrowano również solową arie O beatum virum przypisywaną Janowi Ignacemu Danieckiemu (Dańkowi) – kompozytorowi, którego utwory zachowały się, poza Staniątkami, także Gidlach, Mogile i na Jasnej Górze.

Wykonawcy

Cracow Singers & Players

Maria Babicz-Korczak, Aleksandra Szerocka-Bokwa – soprany
Katarzyna Freiwald, Karolina Borodziuk – alty
Mikołaj Niżegorodcew, Piotr Windak – tenory
Matej Stachera, Łukasz Dziuba – basy

Karolina Błędowska, Paulina Woś – skrzypce
Adrianna Kafel-Woźniak – wiolonczela
Katarzyna Czubek, Zofia Trystuła – oboje
Szymon Klimański, Bartłomiej Golec – puzony
Filip Pysz, Artur Kovalchuk – trąbki barokowe
Jakub Kapała – pozytyw

Karol Kusz – dyrygent

Lista utworów

Wojciech Dankowski – Vesperae

– Domine in adjutorium
– Dixit Dominus
– Confitebor tibi Domine
– Beatus vir
– Laudate pueri Dominum
– Laudate Dominum omnes gentes
– Magnificat

Ignacy Daniecki – O beatum virum

Wojciech Dankowski – Salve Regina

Wojciech Dankowski – Requiem

– Requiem aeternam
– Kyrie eleison
– Dies irae
– Domine Jesu Christe
– Sanctus
– Benedictus
– Agnus Dei
– Lux aeterna

Posłuchaj fragmentów
Credits
Małopolska
Miasto Kraków
Stoart
MKiDN
powiat wielicki
niepołomice
galeria krypta
IMUJ
Marr

Sfinansowano ze środków Województwa Małopolskiego

Zadanie Publiczne współfinansowane ze środków Miasta Krakowa

Współfinansowano ze środków Funduszu Promocyjnego ZAW STOART

Materiały wideo
Dostępność płyty
Przejdź do treści