CS
CRACOW SINGERS

Zespół wokalny działający od 2013 roku, jest dynamicznie rozwijającym się zespołem wokalnym skupiającym doświadczonych śpiewaków, których wspólnym dążeniem jest realizacja projektów wysokiej próby zarówno pod względem konceptualnym jak i wykonawczym. Zespół wyróżnia konsekwentnie wypracowywana estetyka brzmienia oraz jakość interpretacji.

Cracow Singers koncentruje swoją działalność na przedsięwzięciach autorskich, interdyscyplinarnych, wypracowuje nowe pomysły łącząc odległe obszary i interesujących Partnerów. Międzynarodowy projekt „Kantor – anwesend – abwesend” powstał we współpracy z Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka oraz Domem Norymberskim w Krakowie. Cracow Singers zaproszony został przez wydawnictwo Internationale Musikverlage Hans Sikorski z Hamburga do współpracy w projekcie muzycznym prezentującym najnowszą kompozycję Lery Auerbach pn. 72 Anioły. Kompozycja dedykowana jest sześciu zespołom europejskim oraz Rascher Saxophone Quartet – dedykacja zawarta została w partyturze utworu.

Wysoki poziom artystyczny oraz wyjątkową jakość brzmienia zespołu, docenił polski muzyk jazzowy, kompozytor i wokalista Stanisław Soyka. Autorskie kompozycje Stanisława Soyki, do słów Williama Shakespeare’a w nowej aranżacji, stworzonej tylko dla realizacji a cappella zarejestrowane zostały na dwupłytowym albumie zatytułowanym Soyka & Cracow Singers. Shakespeare a cappella.

Cracow Singers wykonuje bogaty repertuar obejmujący utwory wokalne oraz wokalno-instrumentalne różnych epok i stylów.

Prezentuje program z utworami a cappella Krzysztofa Pendereckiego pod artystycznym kierownictwem Macieja Tworka. W tym również programie Cracow Singers podjął współpracę z Hover Chamber Choir of Armenia.

Zespół współpracuje również z Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia – m.in. w projekcie z muzyką Arvo Pärta, oraz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej – m.in. cykle koncertowe z utworami Witolda Lutosławskiego pn. „Ptasie Plotki, czyli rzecz o muzyce”.

Zespół uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych miasta Krakowa (m.in. Festiwal Muzyki Filmowej, Cracovia Sacra, Muzyczne czwartki w Dworku Białoprądnickim), zapraszany jest również do uczestnictwa w festiwalach w kraju i za granicą (m.in. Festiwal Misteria Paschalia 2018, L’Orgue de Chaoruce – Francja, Festiwale Szekspirowskie w Gdańsku, Erywaniu, Dubrowniku, Biltoli, Festiwal Fide et Amore w Żorach, Festiwal Muzyczny „Dialog Kultur” w Chrzanowie, Gorczycki Festiwal, Miłosz Festiwal czy Festiwal Sacrum Profanum).

Cracow Singers miał zaszczyt śpiewać podczas uroczystości otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej w dniu 17 marca 2016 roku.

Od 2017 roku zespół współpracuje z Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec w zakresie realizacji wydarzeń upowszechniających i interpretujących kulturę tradycyjną i ludową.

W dniu 19 kwietnia 2017 roku rozpoczęła się realizacja projektu pn. „Tolerancja – warsztaty muzyczne i prezentacje koncertowe dla osadzonych w Zakładzie Karnym w Nowym Wiśniczu”, który zakłada utworzenie zespołu wokalnego, przeprowadzenie cyklu warsztatów chóralnych oraz organizację koncertu ze wspólnym udziałem Stanisława Soyki, Cracow Singers oraz nowej formacji wokalnej, złożonej z osadzonych w Zakładzie Karnym w Nowym Wiśniczu.

Kierownikiem artystycznym Cracow Singers jest Karol Kusz.